Greckie „protos” oznacza „pierwszy” lub „elementarny”.
Obok tłuszczów i węglowodanów to podstawowe składniki odżywcze. Aminokwasy, czyli składniki białka potrzebne są do budowania kości, organów, mięśni, komórek czyli w skrócie NAS! Bez nich (aminokwasów) nie może prawidłowo funkcjonować system immunologiczny (czytaj – MY).
Ile więc potrzebuje dziennie białka nasz organizm?
Najprostsze przeliczenie mówi o 1gna 1kg masy ciała. Jeśli ważysz np. 80 kg to potrzebujesz około 80 gram białka.
Tutaj już wystarczy kontrola za pomocą np. tabeli kalorii, gdzie oprócz samych kalorii znajdziesz także BWT, czyli białko, węglowodany, tłuszcze.
Ważne jest jakie białko spożywasz, czy pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego.
Warto pamiętać, że białko z ryb, mięsa, jaj, produktów mlecznych jest oczywiście zdrowe, jednak może mieć wysoką zawartość tłuszczu.
Źródła białka o niskiej zawartości tłuszczu to głównie rośliny strączkowe, ziemniaki, zboża, nasiona, soja.
Poniżej krótkie zestawienie:
1 jajko – 9 g białka
100 g indyka – 21 g białka
100 g łososia – 20 g białka
100 g schab wieprzowy – 21 g białka
100 ser twarogowy półtłusty – 19 g białka
100 g kasza gryczana – 12 g białka
100 g kasza jaglana – 10 g białka
100 g soja – 35 g białka
100 g groch – 24 g białka
100 g orzechy ziemne – 26 g białka
Jak łatwo zauważyć, pierwsze pięć pozycji jest pochodzenia zwierzęcego (wysoko tłuszczowego), następne pochodzenia roślinnego czyli niskotłuszczowego, czyli jak spełnić zasadę 50/50 (patrz poniżej).
Dobre i prawidłowe zestawienie diety czy nawet zwykłych, codziennych posiłków wymaga pewnej uważności i świadomego wyboru (zapraszamy do naszej zakładki Dieta).
Ważne! Mięśnie składają się w 20% z białka!
Zrównoważona dieta, bogata w odpowiedniego pochodzenia białko daje dobry nastrój, poczucie sytości, komfort.
Należy także pamiętać, że długa dieta wysokobiałkowa może spowodować przeciążanie wątroby i nerek, stąd warto w sposób okresowy dokonać kontroli za pomocą np. skanera, o którym też z najdziesz informacje na naszej stronie.
Zasada 50/50 czyli produkty, które zawierają białko zwierzęce powinny pokrywać maksymalnie połowę dziennego zapotrzebowania na białko, przy czym należy wybierać ich chude warianty.
Dieta dobrze skomponowana, a jednak pojawia się uczucie głodu? Możesz to odczuwać, gdy w spożywanym jedzeniu brakuje np. jednego z niezbędnych aminokwasów.
Wszystkie 8 aminokwasów, których organizm nie potrafi syntetyzować samodzielnie należy bezwzględnie dostarczyć wraz z pokarmem (więcej w zakładce Suplementacja).
Chętnie powiemy Ci więcej na ten temat w czasie wizyty w naszej Klinice zdrowia, lub odpiszemy na Twoje zapytanie.